Pages

niedziela, 27 września 2015

Dzień Kropki w PG3 w Pielgrzymowicach

Dzień Kropki zamienił się w naszej szkole w TYDZIEŃ KROPKI, który zaangażował całą społeczność szkolną. Zarówno nauczyciele i uczniowie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. 
Tydzień kropki obfitował w Pielgrzymowicach w różnego typu działania.
Na godzinie wychowawczej uczniowie obejrzeli film filozoficzny "Kropki" Włodka Markowicza, który był punktem wyjścia do różnego rodzaju refleksji na temat znaczenia kropek w naszym życiu oraz ich łączenia. Na języku angielskim zapoznali się z oryginalną wersją filmiku o Vashti. 



Na zajęciach techniczno-artystycznych uczennice klas drugich i trzecich wykonali mandale/ kropki wykorzystując kolory emocji. Operując właściwymi kolorami mogli wyrzucić z siebie wszystkie emocje. Okazało się, że powstały przepiękne emocjonalne i kolorowe mandale - symbole kropki.








Na godzinach wychowawczych pozostali uczniowie stworzyli swoje artystyczne wersje kropek. W ten sposób powstała gigantyczna kropkowa wystawa na korytarzu szkolnym, która była mieszanką wszystkich artystycznych wariacji kropek. 



Natomiast dokładnie w Dzień Kropki - we wtorek - na uczniów z całej szkoły czekała pierwsza w historii gimnazjum QR Misja. W całej szkole w różnych miejscach przyklejone były kody QR, pod którymi kryły się "kropkowe zadania". Były to pytania zamknięte lub otwarte oraz zagadki. Uczniowie w grupach 3-osobowych mieli znaleźć wszystkie kody, odczytać zakodowane zadania i wspólnie znaleźć odpowiedzi. Mieli na to dokładnie 24 godziny. Dużo uczniów się zaangażawało w tę akcję. Na przerwach uczniowie w grupkach skanowali kody, spisywali pytania i wspólnie ustalali wersje odpowiedzi. A zakodowane pytania i zadania w większości ułożyły uczennice z klasy drugiej. 

Również biblioteka postanowiła się włączyć w obchody Dnia Kropki. Szkolna biblioteka wspólnie z biblioteką publiczną zorganizowały akcję szukania kropek. Kropki, czyli kolorowe, uśmiechnięte buźki wraz z wydrukowanymi na nich złotymi myślami dotyczącymi czytania, zostały poukrywane w książkach młodzieżowych. Każdy z uczniów gimnazjum mógł wylosować karteczkę z imieniem i nazwiskiem autora oraz tytułem utworu, w którym został ukryty znaczek. Na wszystkich znalazców czekała słodka nagroda. W akcji wzięło udział 47 gimnazjalistów.

To było nasze pierwsze Święto Kropki w gimnazjum. Mamy nadzieję, że nie ostatnie. 





Święto Kropki w Inowrocławiu w Przedszkolu nr 14 "Muzyczna Kraina"

Dzięki wsparciu medialnemu i uprzejmości portalu Inianie.pl możemy pokazać jak to u nas, w Przedszkolu nr 14 "Muzyczna Kraina" w Inowrocławiu Królowa Jadwiga odbierała swój płaszcz w kropki - dar wszystkich inowrocławskich przedszkolaków, którzy przyłączyli się do akcji  :)

https://www.youtube.com/watch?v=PyVsQxpNlYA

https://www.youtube.com/watch?v=PyVsQxpNlYA

O kropce, co na płaszczu zamieszkała i królowej, która przedszkole odwiedziła

Inowrocław po raz drugi włączył się obchody kropkowego dnia.

Królewska kropka
Świat w kropki jest po prostu weselszy. Bohaterka świata matematyki, animacji i sztuki, bliska przyjaciółka słynnego „i” postanowiła wkroczyć na wybiegi mody. Jako że aspiracje ma duże, w końcu posiadanie 1,2 mln fanów z 82 krajów do czegoś zobowiązuje, dlatego też wymarzyła sobie stać się ozdoba płaszcza i to nie byle jakiego, bo królewskiego.
Przedszkole nr 14 Muzyczna Kraina zachęciło inowrocławskie przedszkola do przyłączenia się do kolorowo nakrapianej akcji wspólnego tworzenia „Płaszcza w kropki dla Królowej Jadwigi”. 
Zadaniem Przedszkoli biorących udział w akcji było dostarczenie do Przedszkola nr 14 Muzyczna Kraina obrazu kropki na obszytym białym płótnie o wymiarach kartki A4 (210 mm/297 mm). Technika wykonania kropki była dowolna. Pozwoliłyśmy dzieciom odkryć w sobie talent do malowania, rysowania, stemplowania, wyklejania, wyszywania. Każde przedszkole mogło dostarczyć 3 prace. Przyniesione obrazy kropek zostały następnie zszyte. W ten sposób powstał płaszcz dla patronki naszego miasta.




Nie tak dawno temu i nie za górami, i nie za lasami, lecz w pięknym solankowym grodzie zdarzyło się coś wyjątkowego…

Czasu było niewiele, a zadanie poważne, dlatego kropkowali niemal do utraty tchu. W ruch poszły cekiny, guziki, pofarbowany ryż, nieco filcu, kolorowe piórka, niezawodne mazaki, trochę korka, a nawet pieczątki. Inowrocławskie przedszkolaki postanowiły upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – uszyć płaszcz dla Królowej Jadwigi i włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Co wymyśliły? Ano płaszcz w kropki dla królowej stworzyły. Dzielnie pracowali milusińscy z Muzycznej Krainy (przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, Poznańskiej, Św. Ducha i Jacewskiej), Słoneczka, Stokrotki, Misia, Krasnala, Kujawskich Dzieci, Pod Tęczą, U Natalki i Kubusia, U Jasia i Małgosi i oddziału przedszkolnego przy SP 9. Tak długo wycinali, kolorowali i przyklejali aż odświętny strój stworzyli. Był kolorowy i radosny jak dzisiejsze święto i tak samo błyszczący jak korona królowej. Posiadająca 1,2 mln fanów z 82 krajów kropka niezwykle dobrze czuła się jako ozdoba płaszcza i to nie byle jakiego, bo królewskiego.


Więcej o naszych działaniach na stronie:
http://inianie.pl/chca-uszyc-plaszcz-dla-jadwigi-kropka-po-kropce/
http://inianie.pl/o-kropce-co-na-plaszczu-zamieszkala-i-krolowej-ktora-przedszkole-odwiedzila/

niedziela, 20 września 2015

Nasze talenty, SP 13 Olsztyn.

Wykonaliśmy to zadanie na tabletach, opowiadaliśmy o sobie i przysłuchiwaliśmy się, w czym są dobrzy nasi koledzy. Mamy utalentowaną klasę.

The Dot Day Class 2A, ZSP Piasek

Klasa II a na języku angielskim z panią Patrycją Deją.

Dzień Kropki w SP "La Fontaine" w Warszawie

Już drugi raz świętowaliśmy Dzień Kropki. Najbardziej zaangażowali się najmłodsi, czyli nauczyciele i uczniowie klas I-III. W świętowaniu przyłączyli się do nich także nauczyciele języka polskiego i dzięki nim uczniowie klas starszych. 


sobota, 19 września 2015

Dzień Kropki w IB, ZSP Piasek

15 września uczniowie klasy I b po raz pierwszy obchodzili Dzień Kropki. Najpierw zobaczyli film o małej Vashti, która dzięki swojej nauczycielce uwierzyła w siebie. Następnie zadbali o kropkowy strój, dzielnie odrysowując, wycinając i naklejając na bluzki kropki. Łączyli również kropki tworząc wspaniały tort. Po raz pierwszy widzieli swoje kolorowe obrazki w trójwymiarowych prezentacjach. 

Zobaczcie, jak utalentowani są pierwszoklasiści!
relacja: Agnieszka Tużnik

piątek, 18 września 2015

Święto Kropki - wydarzenia

Zapraszamy do umieszczania wydarzeń DOT DAY 2015, 
które zorganizowaliście w swoich szkołach na poniższej tablicy. 


czwartek, 17 września 2015

Dzień Kropki w Kamieńcu Wrocławskim

W tym roku po raz trzeci świętowaliśmy z moją klasą DOT DAY. Jak zwykle była to doskonała okazja do świetnej zabawy, nauki i współpracy. Poznaliśmy alfabet Morse'a i nadawaliśmy do siebie zaszyfrowane wiadomości. Rozwiązywaliśmy kropkowe łamigłówki. Martynka, Zosia, Kamil i Karol przygotowali na tę okazję inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt."Żuk," którą zaprezentowali dzieciom z zerówkowej świetlicy. Maluchy nauczyły nas w zamian wesołej piosenki pt. "Na zielonej łące." Na koniec dzieci wspólnie pokolorowały kropki, które dzięki aplikacji Colar mix ożyły na tabletach.








środa, 16 września 2015

Kropki u pierwszaków w Chrząstawie

Tego dnia i my się przyłączyliśmy do świętowania. Był film o Vashti, kropkowe malarstwo, chodnik przed szkołą też stał się kropkowy, a korytarze zdobią piękne nasze prace. Dzięki aplikacji Quiver nasze kropki ożyły. Zobaczcie sami:)

wtorek, 15 września 2015

Rozwijamy talenty - współpraca

W tym roku postawiłam na współpracę. Pomyślałam, że ciekawym doświadczeniem może być na przykład odkrycie talentu do przewodzenia grupie, łagodzenia sporów, ktoś będzie pomysłowy, a ktoś inny pomocny... :) Było bardzo kolorowo, kropkowo i radośnie choć mieliśmy czasu niewiele. Zaledwie 2x45 min z przerwą obiadową.

Kropka pokazuje nam drogę.

Spotkanie z Vashti bardzo ucieszyło moich uczniów. Pamiętali tę małą dziewczynkę z ubiegłego roku, ale teraz wypowiadali się dojrzalej i potrafili powiedzieć, że ten film nie jest wcale o kropce. Tylko o tym, że należy próbować, wierzyć w siebie i pomagać innym odkryć ich talenty.
Po krótkiej kropkowej matematyce zabraliśmy się za stemplowanie kropek palcami i dorysowywanie do nich dodatkowych elementów. Dzieci puściły wodze fantazji, zachwycałam się każdą pracą. Dodatkowo ćwiczyliśmy pisanie nazw kolorów w języku angielskim. Jutro zrobimy prezentację ze zdjęć.



Poranek z Vashti w II a, ZSP Piasek

Wprawdzie uczniowie oglądali już film o Vashti w klasie pierwszej, ale okazało się, że nie wszyscy o tym pamiętali. Obejrzeli więc z przyjemnością i uwagą. Na lekcji języka angielskiego z panią Patrycją moi drugoklasiści oglądali film w oryginale! Jestem pod wrażeniem!


Pozytywna strona dziury!

Wielkie  święto nastało w klasie Patyczaków. Wystrojeni w kropkowane bluzki, krawaty, sukienki i spódnice dzieci oczekiwały kropkowanych niespodzianek! W tym roku Dot Day był w naszej klasie pod znakiem "pozytywnej dziury". Zazwyczaj dziura kojarzy się z mało przyjemną sytuacją - mamy w ubiorze dziurę i źle się czujemy, wpadamy w nią.  A tu nagle dziury "dobre"?!

Tak. Bo dzięki nim osoby niewidome mogą czytać. Uczniowie poznali sześciopunkt pisma Braila. Odczytywali zakodowane tymi znakami wyrazy. Kodowały także własne imiona. Były zgadywanki typu "odszyfruj" wyraz. I tu mieliśmy do dyspozycji generator braila na urządzenia mobilne. 



Kolejne zadanie z tajemniczymi kwadracikami QR. Były w nich ukryte przysłowia z dziurą: "wiercić komuś dziurę w brzuchu", "potrzebny jak dziura w moście". Zadaniem uczniów było odczytanie powiedzenia i dopasowanie do wyjaśnienia. Wszyscy doskonale sobie poradzili!



Awatarki wycięte, mają usta, ząbki. I czekają... A gdzie oczy?! Są, właśnie dziś zostały przyszyte guziki. Patyczaki dały radę!!! Były też interaktywne puzzle i gra typu dobierz w pary.





Znalezienie drogi w labiryncie do kropki i Pana Kulki pozwoliło na wspaniałe emocje. Pan Kulka ożył! Skakał po kartce, "dydnały" jego sprężynki. Wiele radości dał Nam niebieski kulkowy stworek.






Na zakończenie dostałam od dzieci 20 kropek z uśmiechem. Zostały przyklejone na mojej bluzce. Cieszę się niezmiernie, że kolejny szkolny dzień wywołał tyle radości i uśmiechów! Dzień niezwykły, bo czekamy na niego cały rok! Uwaga! Za rok też kropkujemy!!!